Skip to main content

Aby uzyskać dostęp do pozostałych działów forum zaloguj się.

Autor Wątek: Książka. Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże...

M

Manon Theway

Autorzy: Amir Levin i Rachel Heller.
Tytuł: Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek.
Wyd. 2020

Dla singli i sparowanych. Dla mnie odkrycie. Niby kiedyś liznąłem teorię przywiązania, ale jakoś nie zawiesiłem się nad nią dłużej.

Człowiek ma głęboko zakorzenioną naturalną potrzebę przywiązania się do drugiego człowieka (potrzebę więzi). Jednak sposób zaspokojenia tej potrzeby jest zdeterminowany "stylem przywiązania" prezentowanym/stosowanym przez danego człowieka. Sa trzy style przywiązania:
- lękowy (ponad 20% populacji)
- bezpieczny (ponad 50% populacji)
- unikający (ponad 20% populacji).

Jest jeszcze styl mieszany lękowo-unikający, do którego zalicza się 2-5% populacji.

W prostym teście zawartym w książce można sprecyzować własny styl przywiązania. A także styl przywiązania partnera.

Tylko osoby z bezpiecznym stylem przywiązania posiadają łatwość tworzenia trwałych, bliskich i satysfakcjonujących relacji (o dziwo nawet z partnerami stylów pozabezpiecznych).

Natomiast osoby stylów lękowych i unikających najczęściej miotają się w relacjach, nie wiedząc dobrze, czego chcą od drugiej strony i co same chcą/mogą drugiej stronie dać. Co ciekawe, chociaż w zasadzie nie ma szans, żeby osoby tych dwóch przeciwnych stylów zaspokoiły wzajemnie swoje potrzeby, to właśnie tak się najczęściej w związku dobierają. Z góry (nieświadomie) przekreślając szansę na to, że związek się uda.

Ponadto w książce ciekawe spostrzeżenia, że na rynku "związkowym" czy "matrymonialnym" dominują osoby wolne (single) reprezentujące unikający styl przywiązania. Stąd bardzo trudno dziś stworzyć udaną relację. Przy czym unikający z unikajacym w praktyce nie wchodzą w związek (są jak dwa magnesy odpychające się jednakowymi biegunami).

Książka na szczęście daje nadzieję, że można pracować nad swoim stylem przywiązania.

Pornografia idealnie wpasowuje mi się w narzędzie wzmacniania pozabezpiecznego stylu przywiązania (zwłaszcza unikającego).
  • IP logged
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2022, 22:01:53 pm wysłana przez Manon Theway »